Forum

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wystąpienie RPO do MRPiPS w/s nielegalnych placówek opiekuńczych.

Prowadzę prywatny DPS "Dom z Sercem" i jest co najmniej 11 instytucji, które mogą kontrolować mój Dom. Rocznie mam ok 8 wizyt kontrolnych trwających od kilku godzin do 7 dni. Wśród nich jest wspomniana przez RPO kontrola inspektorów wojewody i taką kontrolę miałem niedawno. 2 Panie przez 7 dni skrupulatnie wszystko kontrolowały i na koniec dostałem zalecenie aby opiekunki miały identyfikatory..., ale to dobrze, bo jest to potwierdzenie, że prowadzimy placówkę praktycznie  bez zarzutów.

Czyli inspektorzy wojewody mogą kontrolować prywatne DPSy. Na pewno problem jest w kontroli nielegalnych placówek, do których nie mają wstępu. Moim zdaniem tu powinien być nacisk aby wyłapać nielegalne placówki opiekuńcze, które działają bez odpowiedniej infrastruktury i zatrudniają niewykwalifikowaną kadrę.

Mam ogromną nadzieję, że zmiany pójdą właśnie w stronę zintensyfikowania kontroli w placówkach prowadzonych bez zezwolenia, a nie na zintensyfikowaniu kontroli w placówkach legalnych, do których inspektorzy maj o wiele łatwiejszy dostęp, bo znają ich lokalizacje. Jeśli będzie inaczej to paradoksalnie zaostrzenie kontroli legalnych placówek będzie działało motywująco do otwierania placówek nielegalnie.

Moim zdaniem sama intensyfikacja kontroli w tzw. nielegalnych placówkach opiekuńczych nie przyniesie oczekiwanych efektów.  Cała energia pójdzie w śledzenie takich obiektów i udowadnianie (także przed sądami i to latami) czy jakaś osoba starsza mieszka w agroturystyce, hostelu, u cioci gościnnie, itd., czy w nielegalnej placówce opiekuńczej. W ostateczności będą likwidowane jedne i obok powstawać kolejne. Penalizacja takich obiektów i ich prowadzących będzie nieskuteczna, o ile równolegle nie zostanie zliberalizowany rynek usług opiekuńczych. Co to znaczy i dlaczego? Przede wszystkim większa liberalizacja przepisów i norm dla takich oficjalnych placówek. Tylko wtedy będzie ich powstawać więcej. Nawet jeśli nie idealnych, nawet jeśli na mniejszych metrażach, nawet jeśli przy mniejszej liczbie opiekunów, ale w sposób cywilizowany. Formalne wymogi obecnie obowiązujące nie zachęcają do bardziej masowego powstawania takich placówek. A potrzeby w najbliższych latach będą rosły dynamicznie. To się musi opłacać (a więc koszty prowadzenia i ryzyka nie mogą być tak duże jak obecnie). Jeśli koszt pobytu dla seniora w oficjalnym domu opieki wynosić będzie 4-5 tys zł miesięcznie, nie uda się zwalczyć nielegalnych, a jak się okazuje w wielu przypadkach użytecznych, miejsc pobytu dla samotnych osób starszych.  A opłacalność, jak i niższy koszt pobytu, można uzyskać wyłącznie, gdy uda się pobudzić do działania większą i przez to konkurencyjną liczbę zarejestrowanych placówek. Przedsiębiorca (nawet jeśli byłby przy tym filantropem) chętniej zainwestuje w taką placówkę, gdy będzie miał zapewnioną stabilność działania w dłuższym okresie, dotyczącą przepisów wpływających na normy, wymagania i koszty. I dopiero wtedy można ścigać aktywniej tych tzw. nielegalnych. Państwo czy samorządy nie dadzą rady przy takiej srebrnej eksplozji demograficznej. Tak więc potrzebne działanie w dwóch kierunkach.

Zgadzam się co do większej liberalizacji przepisów, ale tu też trzeba zachować ostrożność.

Bezwzględnie takie placówki powinny podlegać kontroli sanepidu, ponieważ ryzyko przy żywieniu zbiorowym jest ogromne, a koszty wyżywienia w stosunku do pozostałych kosztów są niewielkie więc ten aspekt jest stosunkowo tani i łatwy do osiągnięcia bezpiecznego poziomu.

Powierzchnia pokoju mieszkalnego na osobę w DPS to 6m2. Czyli pokój 2 osobowy powinien mieć np. 3m/4m gdzie muszą się zmieścić 2 łóżka, szafy ubraniowe, szafki nocne, stolik z krzesłami i musi zostać tyle miejsca aby mogły przejechać 2 wózki. Mniej niż 6 m się nie da.

Największym problemem dla DPSów są koszty zatrudnienia stanowiące niekiedy ponad 60% wszystkich kosztów. Wynikające ze wskaźnika zatrudnienia 1 etat na 2 mieszkańców. Dodatkowo musi to być etat, a nie zlecenie i nie kontrakt. Opiekunki muszą mieć wykształcenie średnie i 2 lub 3 semestralną szkołę opiekunów.

Jeśli zliberalizowane zostaną wymagania co do personelu to ceny dobrych DOSów będą niższe, a wolny rynek sobie sam poradzi i nielegalnymi placówkami.


KIGS Chat
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wchodzić na czat