Słuchowisko “ZŁOTE LATA”

„ZŁOTE LATA” 

10- odcinkowe edukacyjne słuchowisko radiowe, którego pomysłodawcą jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Serial jest częścią kampanii “Senior Znaczy Szacunek”.

Emisja na antenie radiowej Jedynki od 7 października 2018 roku, w każdą niedzielę, ok. godz. 11.45. 


Scenariusz – Ewa Patrycja Sienkiewicz

Realizacja – Teatr Polskiego Radia

Główne postaci grają – Elżbieta Gaertner i Mirosław Wieprzewski

Postała obsada – Barbara Zielińska, Piotr Bajor, Damian Kulec, Wojciech Machnicki, Julia Kołakowska-Bytner, Ewa Kania, Elżbieta Kijowska, Waldemar Barwiński.

Pomysłodawca słuchowiska – Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej

Partner słuchowiska – Tauron

Koordynator akcji – agencja Quattro por Quattro


OPIS

Na przykładzie codziennego życia rodziny Lewandowskich, w dowcipny sposób przybliżone są problemy, z którymi na co dzień spotykają się seniorzy.

ODCINEK NR 1

Pierwszy odcinek poświęcony jest wyłudzeniom i ma ostrzec przed nieuczciwymi firmami, które podsuwają niekorzystne dla klientów umowy. Bohaterowie, Hanna i Zenon, na skutek działania oszusta podpisują złą umowę. Po interwencji syna i dzięki konsultacjom z policją, udaje im się skutecznie zerwać niekorzystne zobowiązanie finansowe. Dowiadują się też, że od umowy zawartej poza biurem firmy, np. w domu, można odstąpić w terminie 14-dni od jej podpisania.

Posłuchaj:

ODCINEK NR 2

W drugim odcinku poznajemy córkę bohaterów Julię, która chciałaby wymienić swój piec węglowy na nowy model. Nie do końca wie jak sobie z tym poradzić, więc prosi o pomoc niezawodnych rodziców. Piece węglowe są bardzo niebezpieczne i przy tym zanieczyszczają środowisko. Na szczęście dowiadują się o możliwości dofinansowania montażu bądź wymiany przestarzałego źródła ogrzewania przez rządowy „Pogram Czyste Powietrze”. Wystarczy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.  

Posłuchaj:

ODCINEK NR 3

Trzeci odcinek – „Depresja” wprowadza nas w problem syna Lewandowskich, Piotra.  Nie powinno się lekceważyć objawów depresji, która jest tak powszechna. Jeśli mamy podejrzenie można śmiało zgłosić się do placówki medycznej lub porozmawiać ze specjalistą, o czym przekonują się bohaterowie. To choroba jak każda inna i wymaga pomocy, jednak grunt to samouświadomienie. 

Posłuchaj:

ODCINEK NR 4

Hanna wraca do domu podekscytowana z zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zapisała się na sport, języki i akcję charytatywną. Przykuwa to uwagę brata Zenona aby skorzystać z możliwości i dołączyć do interesujących go warsztatów technicznych. UTW jest dla każdego seniora bez wymogu wykształcenia wyższego, który chce rozwijać swoje pasje, dowiedzieć się czegoś nowego lub spędzić aktywnie czas. Nabory mogą trwać cały rok, wystarczy sprawdzić na wybranej uczelni.

Posłuchaj:

ODCINEK NR 5

W kolejnym odcinku Hanna i Zenon po komunikacie o wysokim stanie smogu w mieście toczą dyskusję. Smog tworzy się w dużej mierze przez palenie plastiku w kominkach. Spaliny, które osadzają się w powietrzu wędrują potem do naszych płuc. Czy da się przed tym uchronić? Zenon znalazł na to ciekawe rozwiązanie.

Posłuchaj:

ODCINEK NR 6

Lewandowscy wybierają się na spacer do lasu. Hanna sprytnie mobilizuje męża do ćwiczeń i opowiada mu jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna u osób w każdym wieku. Nawet najprostsza rzecz jak chodzenie może przeciwdziałać zanikom mięśni. W tajemnicy przed żoną, Zenon zapisuje się na ćwiczenia do grupy dla seniorów aby poprawić swoją kondycję w odpowiedni sposób.

Posłuchaj:

ODCINEK NR 7

Nieoczekiwane zdarzenie wystąpiło dziś u Lewandowskich. Dobrze, że Zenon to złota rączka. Przyjaciółka Wanda miała mniej szczęścia. Polecony fachowiec z ogłoszenia okazuje się zwykłym naciągaczem. Odcinek zwraca uwagę na to by uważać na ulotki często dorzucane do skrzynki, zachęcające do korzystania z różnych usług. Zdarza się, że tacy ludzie z ogłoszenia bazują na naszej niewiedzy i są w stanie oszukać. Bezpieczniej jest skontaktować się ze sprawdzoną firmą, bo często mają swoich serwisantów, którzy na pewno nam pomogą.

Posłuchaj:

ODCINEK NR 8

Hania stała się dziś członkiem portalu społecznościowego Facebook. Wszystkie nowinki internetowe to dla niej niezła radocha. Płatności, usługi bankowe, wgląd w życie swojej rodziny i przyjaciół. Jest wiele pozytywów ale córka oprócz pomocy w obsłudze aplikacji przestrzega ją też, że bezpieczeństwo trzeba zachować również w internecie. Przez uruchamianie nieznanych linków można narobić sobie niemało problemu.

Posłuchaj:

ODCINEK NR 9

Posłuchaj:

ODCINEK NR 10

Posłuchaj:

Translate »
Skip to content