Zapowiedź V Kongresu Gospodarki Senioralnej

Polska – jak podaje Komisja Europejska – jest krajem o jednym z najniższych w Europie wskaźników aktywnego starzenia się (Active Ageing Index – AAI). Na wynik składają się m.in. zatrudnienie osób po 50-tym r.ż., uczestnictwo w życiu społecznym, samodzielność i zdrowie oraz możliwości i warunki sprzyjające aktywnemu starzeniu się. Wskaźnik aktywnego starzenia się (AAI) to narzędzie analityczne zapewniające bazę narzędzi do opracowywania i dostosowywania polityk aktywnego i zdrowego starzenia się. 

Dzisiaj cztery pokolenia w pracy już nikogo nie dziwią, ale zarządzanie wielopokoleniowymi relacjami wciąż jest wyzwaniem dla pracodawców. Mimo, że proces starzenia dotyka każdego, zjawisko ageizmu, czyli dyskryminacji z uwagi na wiek, jest powszechne zarówno na rynku konsumenckim jak i na rynku pracy. Solidarność i odpowiedzialność pokoleń wydaje się kołem ratunkowym dla tej niełatwej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Szukając odpowiedzi na te wyzwania Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zaprosił ekspertów z Polski i ze świata, aby podczas V Kongresu Gospodarki Senioralnej, który odbędzie się 24-25 listopada on-line, podjąć dyskusję wokół tematu „Różnorodność wieku – dialog pokoleń”. Głównym partnerem wydarzenia jest Bank BNP Paribas.

Kiedy spotykają się dwa megatrendy, czyli długowieczność i niski poziom dzietności, okazuje się, że największym wrogiem nowej demograficznej rzeczywistości jest stygmatyzacja i wykluczenie z uwagi na wiek. Świat wokół staje się wielopokoleniowy, a starość dziś nabiera nowego znaczenia. Rynki pracy kurczą się, więc elastyczność w zatrudnianiu ludzi w każdym wieku staje się silną przewagą konkurencyjną wśród pracodawców. – mówi Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Kongres Gospodarki Senioralnej to dwa dni debat oraz premiera pionierskiego programu „Dialog Pokoleń” na rynku pracy.  To także możliwość dyskusji na czacie z ekspertami z Polski i zza granicy.  Podczas Kongresu przeżyjemy niezwykłe spotkania z najlepszymi ekspertami ze świata.

  • Profesor Hiroshi Kobayashi z Japonii opowie o nowoczesnych technologiach, które pomagają w służbie drugiemu człowiekowi;
  • Layla Vallias z Brazylii zaprezentuje po raz pierwszy swoje najnowsze badanie pod nazwą Latin50+, powstałe w wyniku wywiadów z ponad 20 tys. dojrzałych osób;
  • Stany Zjednoczone mają „super wiek”, który zdefiniował Bradley Schurman i opowie nam, dlaczego osoby w wieku 65 lat to dziś nie seniorzy.

Ponadto eksperci z Europy podzielą się najnowszymi trendami w komunikacji, marketingu i systemach wsparcia ludzi w dojrzałym wieku. Organizator zapewnił tłumaczenie na język polski.

W debatach wystąpią m.in. Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, prof. Bolesław Samoliński – kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM, Prof. Robert Gwiazdowski – profesor prawa na Uczelni Łazarskiego oraz jeden z Fundatorów KIGS, a także Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz przedstawiciele takich organizacji jak Adamed Pharma, PZU oraz Orange.

„Dialog” tak potrzebne dziś słowo wybrzmi podczas kongresu nie tylko w kontekście zauważenia i docenienia osób w dojrzałym wieku, ale nabierze nowej definicji na rynku konsumenckim i na rynku pracy. Hasło przewodnie Kongresu „Różnorodność Wieku – Dialog Pokoleń” to wyraz szacunku i zrozumienia wzajemnych potrzeb i wartości niezależnie od wieku, ale też szansa na nowe kierunki i działania w gospodarce i społeczeństwie.

Kongres odbędzie się on-line. Jest nieodpłatny dla każdego i aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się na stronie: www.KongresGospodarkiSenioralnej.pl

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Lewandowska, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej

tel.: +48 733 900 308 
e-mail: aleksandra.lewandowska@kigs.org.pl 

Translate »
Skip to content